2 února, 2022 Novinky Žádné komentáře

Ačkoliv je běžné oslavovat četbu a knihy v březnu, my máme v tomto prvním jarním měsíci oči plné probouzejícího se lesa. Proto jsme se rozhodli věnovat seznámení se s dětskou literaturou právě tyto lednové dny, dny, kdy je dobré se zachumlat a číst, číst, číst… Poslední dny letos v Lesince byly proto doprovázeny knižním šotkem Šimonem Knižním, krásnými příběhy – těmi z vašich knihoven, které mají děti nejraději, knihtiskem a linorytem i návštěvou knihovny v Ochozi u Brna.

V té souvislosti bychom vám rádi doporučili pár knížek, které stojí za pozornost a které mnohdy vaše děti s sebou do Lesinky přinesly. Pokud tápete, co třeba dětem pořídit, tak vězte, že můžeme ve spolupráci s knihkupectvím Dlouhá punčocha doporučit:

  • knihy pro nejmenší plné krásných obrázků a jemné poetiky 

Třeba příběh Jedlička se narodila nebo Zubr si hledá místo. Tyto knížky jsou kromě neuvěřitelně krásných ilustrací také plné tukonů, malých bytostí, které pomáhají, kde umí. A co třeba knížky plné obrázků, nad kterými strávíte dlouhé společné chvíle s vyprávěním – Rok na venkově a Rok na stavbě. Také doporučujeme velmi jímavý a něžný obrázkový příběh o nutnosti překročit vše známé a vydat se mimo svou komfortní zónu, velmi oceňovaný bestseller Medvěd a šeptání větru.

  • encyklopedie v originálním provedení 

Nejsou encyklopedie jako encyklopedie. Tyhlety utěší touhu po informacích i po krásných ilustracích.  Jedna je ze světa všemi kluky milovaných Traktorů a ta druhá se jmenuje Profesor astrokocour: Hranice vesmíru. Encyklopedií o vesmíru je hodně, ale tahle je orpavdu výjimečná.

  • originální příběhy pro originální děti 

Justýnka a asistenční jednorožec patří do této skupiny bezesporu. Nad velmi chytrými nápady a souvislostmi z říše fantazie budete žasnout a bavit se, ať už je vám osm nebo osmaosmdesát let. Stejně tak i knížka pro začínající čtenáře Co musejí morčata patří k těm nápaditým a hravým. To stejné platí i pro knihu Šedík a Bubi, která je na pomezí mezi klasickým komixem a obrázkovým příběhem. Pokud máte doma kočku, měli byste tuto knihu číst.  

  • knihy Daisy Mrázkové prověřené mnoha generacemi čtenářů

Jistě vás také okouzlí hluboké příběhy plné zábavy i poučení, dojetí i čiré radosti. Daisy Mrázková je úkaz dětské literatury dosud nepřekonaný. V jejích příbězích je poetika, filozofie, úcta k pravým hodnotám i radost z objevování. Vězte, že příběhy z těchto knih baví děti i dospělé a navodí tu pravou atmosféru pro magické chvíle před usnutím. Doporučujeme: Auto z pralesa, Neplač, mochomůrko, Haló Jácíčku a Byla jednou jedna moucha. 

Moc děkujeme všem, co se na těchto dnech s dětskou knihou podíleli. A našemu šotkovi Šimonovi!

Written by Lesinka